Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Forum ekologiczne 2020

Placówka powstała, by kształcić kadry dla rozwijającego się w latach 60 – tych lokalnego przemysłu chemicznego. Lata 70. i 80. to kontynuacja obranej strategii i współpraca z największym wtedy zakładem Chemitex – Wistom.

Kryzys transformacyjny lat 90. nie ominął kształcenia zawodowego, ale właśnie wtedy (w 1992 r.) szkoła wystąpiła z inicjatywą otwarcia Technikum Ochrony Środowiska, co stanowiło odpowiedź na potrzeby regionu, będącego jednym z najbardziej zagrożonych pod względem ekologicznym. TOŚ, jak i powstałe na jego bazie w 2002 roku Technikum Analityki Chemicznej, okazały się strzałem w dziesiątkę!

W wyniku zmniejszającego się zainteresowania kształceniem zawodowym w połowie pierwszej dekady XXI w. zlikwidowano część szkół zawodowych.

Powrót kształcenia zawodowego do szkoły przy ul, Nadrzecznej nastąpił w 2015r. Obecnie funkcjonujące Technikum nr 6, wyraźnie nawiązujące do tradycji sprzed lat, tj. Technikum Chemicznego oraz Technikum Ochrony Środowiska, oferuje kształcenie w różnorodnych specjalnościach: technika budowlanego, technika architektury krajobrazu, technika analityka czy technika urządzeń energetyki odnawialnej.

A zaczęło się wszystko w 2013 r. jako odpowiedź na potrzeby uczniów i zmieniający się świat. Ekologia stała się szeroko dyskutowanym temat w tym okresie. I ona została przewodnim tematem I Forum. "Podstawy ekologii"- to wykład, którego prelegentem był wówczas dr. Radomir Jaskuła z Uniwersytetu Łódzkiego.

Kolejnymi tematami naszego Forum były:
 W 2014 r. " Jak najdrożej popsuć rzekę"- mgr Aleksander Góralczyk- ichtiolog  z Polskiego Związku Wędkarskiego. 
W ramach forum realizowana była rekultywacja terenu przyszkolnego.

    

 

W 2015 r. "Jak ujarzmić bestię"  wykład wygłoszony przez prof. Adriannę Wojtal – Frankiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego Dotyczył sinic ich wad i zalet.

  

W 2016 r. - dr Alicja Zawadzka z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej wygłosiła wykład pt: "Odnawialne źródła energii" omawiający szeroko pojętą energetykę odnawialną. Podczas tego Forum zaproszeni pracodawcy zaprezentowali nowoczesny sprzęt związany z wykorzystaniem energii słonecznej: solary , panele.

 

 

W 2017 r. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński prof. Politechniki Łódzkiej przedstawił wykład pt: "Smog", w którym omówił słuchaczom skąd bierze się smog, jakie są jego rodzaje i czym się charakteryzują. 

Również w tym roku wprowadziliśmy w ramach Forum warsztaty chemiczne oraz warsztaty z architektury krajobrazu podczas, których uczestnicy mogli zapoznać się z zagadnieniami związanymi z pracą w laboratorium chemicznym, jak i pracą technika architektury krajobrazu. Warsztaty również cieszyły się dużym powodzeniem.

     

 

W 2018 r odwiedziła nas po raz kolejny dr Alicja Zawadzka z Politechniki Łódzkiej z wykładem pt: „Gospodarka odpadami w Polsce”. Oprócz Pani doktor jeszcze dwóch prelegentów wygłosiło swoje referaty:

  • mgr inż. Monika Janas z Politechniki Łódzkiej przedstawiła wykład powiązany pt: „Spalanie odpadów”.
  • dr inż. Krzysztof Herman i mgr Maciej Łepkowski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wykład pt.: „Materiały i przedmioty wykorzystywane powtórnie w służbie ekologii i dizajnu” - tematyką związaną z wykorzystaniem wtórnym różnych materiałów

W programie Forum znalazły się również warsztaty recyklingowe pt.: „Drugie życie starych przedmiotów w aranżacjach roślinnych, a także warsztaty chemiczne pt.: „Wykorzystanie możliwości sprzętu Ekopracowni w projektach proekologicznych.

Spotkanie pozwoliło też na podsumowanie działań edukacyjnych: „Włącz myślenie! Ekoojczyzna”, realizowanych w ramach projektu „Nasza Ekopracownia”.

W ramach Forum ogłosiliśmy pierwszą edycję  konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pt.: „Nie wyrzucaj – wykorzystaj powtórnie”. Spotkał się on z bardzo szerokim zainteresowaniem, a dostarczone prace zaskoczyły różnorodnością i oryginalnością.
- warsztaty z architektury krajobrazu

    

     

   

   

A w 2019 r. podobnie jak w latach poprzednich, w ramach już cyklicznej współpracy zaprosiliśmy pracowników Wydziału Inżynierii Procesowej Politechniki Łódzkiej  z następującymi wykładami:

  • dr Alicji Zawadzkiej wykład pt„Ile kosztuje Ekologia?”
  • mgr inż. Justyny Czerwińskiej wykład pt. „ Co to znaczy być EKO?”
  • oraz wykład dr inż. Izabela Myszki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego  w Warszawie pt „Ogród ekologiczny – ogród ekonomiczny.”

W programie Forum znalazły się również warsztaty recyklingowe i chemiczne.

W związku z  Forum ogłosiliśmy konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pt.: „Nie wyrzucaj – wykorzystaj powtórnie”. Dostarczone prace zaskoczyły różnorodnością i oryginalnością.

    

 

   

  

 

A tym razem zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami, które z pewnością zainspirują nas wszystkich do działań proekologicznych Wykłady -Forum 2020

 

Zapraszamy wszystkich: 

  • na następne Forum w przyszłym roku szkolnym wierząc głęboko, że odbędzie się już w normalnej formie wraz z konkursem.
  • na lekcje otwarte z zakresu chemii do naszych nowoczesnych pracowni chemicznych
  • na zajęcia z doradztwa zawodowego.
  • Absolwentów szkół podstawowych do wyboru naszej szkoły i kierunków technicznych

 

Organizatorzy