Forum ekologiczne 2020
Placówka powstała, by kształcić kadry dla rozwijającego się w latach 60 – tych lokalnego przemysłu chemicznego. Lata 70. i 80. to kontynuacja obranej strategii i współpraca z największym wtedy zakładem Chemitex – Wistom.
Kryzys transformacyjny lat 90. nie ominął kształcenia zawodowego, ale właśnie wtedy (w 1992 r.) szkoła wystąpiła z inicjatywą otwarcia Technikum Ochrony Środowiska, co stanowiło odpowiedź na potrzeby regionu, będącego jednym z najbardziej zagrożonych pod względem ekologicznym. TOŚ, jak i powstałe na jego bazie w 2002 roku Technikum Analityki Chemicznej, okazały się strzałem w dziesiątkę!
W wyniku zmniejszającego się zainteresowania kształceniem zawodowym w połowie pierwszej dekady XXI w. zlikwidowano część szkół zawodowych.
Powrót kształcenia zawodowego do szkoły przy ul, Nadrzecznej nastąpił w 2015r. Obecnie funkcjonujące Technikum nr 6, wyraźnie nawiązujące do tradycji sprzed lat, tj. Technikum Chemicznego oraz Technikum Ochrony Środowiska, oferuje kształcenie w różnorodnych specjalnościach: technika budowlanego, technika architektury krajobrazu, technika analityka czy technika urządzeń energetyki odnawialnej.
A zaczęło się wszystko w 2013 r. jako odpowiedź na potrzeby uczniów i zmieniający się świat. Ekologia stała się szeroko dyskutowanym temat w tym okresie. I ona została przewodnim tematem I Forum. "Podstawy ekologii"- to wykład, którego prelegentem był wówczas dr. Radomir Jaskuła z Uniwersytetu Łódzkiego.
Kolejnymi tematami naszego Forum były:
W 2014 r. " Jak najdrożej popsuć rzekę"- mgr Aleksander Góralczyk- ichtiolog z Polskiego Związku Wędkarskiego.
W ramach forum realizowana była rekultywacja terenu przyszkolnego.
W 2015 r. "Jak ujarzmić bestię" wykład wygłoszony przez prof. Adriannę Wojtal – Frankiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego Dotyczył sinic ich wad i zalet.
W 2016 r. - dr Alicja Zawadzka z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej wygłosiła wykład pt: "Odnawialne źródła energii" omawiający szeroko pojętą energetykę odnawialną. Podczas tego Forum zaproszeni pracodawcy zaprezentowali nowoczesny sprzęt związany z wykorzystaniem energii słonecznej: solary , panele.
W 2017 r. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński prof. Politechniki Łódzkiej przedstawił wykład pt: "Smog", w którym omówił słuchaczom skąd bierze się smog, jakie są jego rodzaje i czym się charakteryzują.
Również w tym roku wprowadziliśmy w ramach Forum warsztaty chemiczne oraz warsztaty z architektury krajobrazu podczas, których uczestnicy mogli zapoznać się z zagadnieniami związanymi z pracą w laboratorium chemicznym, jak i pracą technika architektury krajobrazu. Warsztaty również cieszyły się dużym powodzeniem.
W 2018 r odwiedziła nas po raz kolejny dr Alicja Zawadzka z Politechniki Łódzkiej z wykładem pt: „Gospodarka odpadami w Polsce”. Oprócz Pani doktor jeszcze dwóch prelegentów wygłosiło swoje referaty:
- mgr inż. Monika Janas z Politechniki Łódzkiej przedstawiła wykład powiązany pt: „Spalanie odpadów”.
- dr inż. Krzysztof Herman i mgr Maciej Łepkowski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wykład pt.: „Materiały i przedmioty wykorzystywane powtórnie w służbie ekologii i dizajnu” - tematyką związaną z wykorzystaniem wtórnym różnych materiałów
W programie Forum znalazły się również warsztaty recyklingowe pt.: „Drugie życie starych przedmiotów w aranżacjach roślinnych, a także warsztaty chemiczne pt.: „Wykorzystanie możliwości sprzętu Ekopracowni w projektach proekologicznych.
Spotkanie pozwoliło też na podsumowanie działań edukacyjnych: „Włącz myślenie! Ekoojczyzna”, realizowanych w ramach projektu „Nasza Ekopracownia”.
W ramach Forum ogłosiliśmy pierwszą edycję konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pt.: „Nie wyrzucaj – wykorzystaj powtórnie”. Spotkał się on z bardzo szerokim zainteresowaniem, a dostarczone prace zaskoczyły różnorodnością i oryginalnością.
- warsztaty z architektury krajobrazu
A w 2019 r. podobnie jak w latach poprzednich, w ramach już cyklicznej współpracy zaprosiliśmy pracowników Wydziału Inżynierii Procesowej Politechniki Łódzkiej z następującymi wykładami:
- dr Alicji Zawadzkiej wykład pt„Ile kosztuje Ekologia?”
- mgr inż. Justyny Czerwińskiej wykład pt. „ Co to znaczy być EKO?”
- oraz wykład dr inż. Izabela Myszki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pt „Ogród ekologiczny – ogród ekonomiczny.”
W programie Forum znalazły się również warsztaty recyklingowe i chemiczne.
W związku z Forum ogłosiliśmy konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pt.: „Nie wyrzucaj – wykorzystaj powtórnie”. Dostarczone prace zaskoczyły różnorodnością i oryginalnością.
A tym razem zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami, które z pewnością zainspirują nas wszystkich do działań proekologicznych Wykłady -Forum 2020
Zapraszamy wszystkich:
- na następne Forum w przyszłym roku szkolnym wierząc głęboko, że odbędzie się już w normalnej formie wraz z konkursem.
- na lekcje otwarte z zakresu chemii do naszych nowoczesnych pracowni chemicznych
- na zajęcia z doradztwa zawodowego.
- Absolwentów szkół podstawowych do wyboru naszej szkoły i kierunków technicznych
Organizatorzy