Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Forum ekologiczne 2020

Placówka powstała, by kształcić kadry dla rozwijającego się w latach 60 – tych lokalnego przemysłu chemicznego. Lata 70. i 80. to kontynuacja obranej strategii i współpraca z największym wtedy zakładem Chemitex – Wistom.

Kryzys transformacyjny lat 90. nie ominął kształcenia zawodowego, ale właśnie wtedy (w 1992 r.) szkoła wystąpiła z inicjatywą otwarcia Technikum Ochrony Środowiska, co stanowiło odpowiedź na potrzeby regionu, będącego jednym z najbardziej zagrożonych pod względem ekologicznym. TOŚ, jak i powstałe na jego bazie w 2002 roku Technikum Analityki Chemicznej, okazały się strzałem w dziesiątkę!

W wyniku zmniejszającego się zainteresowania kształceniem zawodowym w połowie pierwszej dekady XXI w. zlikwidowano część szkół zawodowych.

Powrót kształcenia zawodowego do szkoły przy ul, Nadrzecznej nastąpił w 2015r. Obecnie funkcjonujące Technikum nr 6, wyraźnie nawiązujące do tradycji sprzed lat, tj. Technikum Chemicznego oraz Technikum Ochrony Środowiska, oferuje kształcenie w różnorodnych specjalnościach: technika budowlanego, technika architektury krajobrazu, technika analityka czy technika urządzeń energetyki odnawialnej.

A zaczęło się wszystko w 2013 r. jako odpowiedź na potrzeby uczniów i zmieniający się świat. Ekologia stała się szeroko dyskutowanym temat w tym okresie. I ona została przewodnim tematem I Forum. "Podstawy ekologii"- to wykład, którego prelegentem był wówczas dr. Radomir Jaskuła z Uniwersytetu Łódzkiego.

Kolejnymi tematami naszego Forum były:
 W 2014 r. " Jak najdrożej popsuć rzekę"- mgr Aleksander Góralczyk- ichtiolog  z Polskiego Związku Wędkarskiego. 
W ramach forum realizowana była rekultywacja terenu przyszkolnego.

    

 

W 2015 r. "Jak ujarzmić bestię"  wykład wygłoszony przez prof. Adriannę Wojtal – Frankiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego Dotyczył sinic ich wad i zalet.

  

W 2016 r. - dr Alicja Zawadzka z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej wygłosiła wykład pt: "Odnawialne źródła energii" omawiający szeroko pojętą energetykę odnawialną. Podczas tego Forum zaproszeni pracodawcy zaprezentowali nowoczesny sprzęt związany z wykorzystaniem energii słonecznej: solary , panele.

 

 

W 2017 r. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński prof. Politechniki Łódzkiej przedstawił wykład pt: "Smog", w którym omówił słuchaczom skąd bierze się smog, jakie są jego rodzaje i czym się charakteryzują. 

Również w tym roku wprowadziliśmy w ramach Forum warsztaty chemiczne oraz warsztaty z architektury krajobrazu podczas, których uczestnicy mogli zapoznać się z zagadnieniami związanymi z pracą w laboratorium chemicznym, jak i pracą technika architektury krajobrazu. Warsztaty również cieszyły się dużym powodzeniem.

     

 

W 2018 r odwiedziła nas po raz kolejny dr Alicja Zawadzka z Politechniki Łódzkiej z wykładem pt: „Gospodarka odpadami w Polsce”. Oprócz Pani doktor jeszcze dwóch prelegentów wygłosiło swoje referaty:

  • mgr inż. Monika Janas z Politechniki Łódzkiej przedstawiła wykład powiązany pt: „Spalanie odpadów”.
  • dr inż. Krzysztof Herman i mgr Maciej Łepkowski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wykład pt.: „Materiały i przedmioty wykorzystywane powtórnie w służbie ekologii i dizajnu” - tematyką związaną z wykorzystaniem wtórnym różnych materiałów

W programie Forum znalazły się również warsztaty recyklingowe pt.: „Drugie życie starych przedmiotów w aranżacjach roślinnych, a także warsztaty chemiczne pt.: „Wykorzystanie możliwości sprzętu Ekopracowni w projektach proekologicznych.

Spotkanie pozwoliło też na podsumowanie działań edukacyjnych: „Włącz myślenie! Ekoojczyzna”, realizowanych w ramach projektu „Nasza Ekopracownia”.

W ramach Forum ogłosiliśmy pierwszą edycję  konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pt.: „Nie wyrzucaj – wykorzystaj powtórnie”. Spotkał się on z bardzo szerokim zainteresowaniem, a dostarczone prace zaskoczyły różnorodnością i oryginalnością.
- warsztaty z architektury krajobrazu

    

     

   

   

A w 2019 r. podobnie jak w latach poprzednich, w ramach już cyklicznej współpracy zaprosiliśmy pracowników Wydziału Inżynierii Procesowej Politechniki Łódzkiej  z następującymi wykładami:

  • dr Alicji Zawadzkiej wykład pt„Ile kosztuje Ekologia?”
  • mgr inż. Justyny Czerwińskiej wykład pt. „ Co to znaczy być EKO?”
  • oraz wykład dr inż. Izabela Myszki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego  w Warszawie pt „Ogród ekologiczny – ogród ekonomiczny.”

W programie Forum znalazły się również warsztaty recyklingowe i chemiczne.

W związku z  Forum ogłosiliśmy konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pt.: „Nie wyrzucaj – wykorzystaj powtórnie”. Dostarczone prace zaskoczyły różnorodnością i oryginalnością.

    

 

   

  

 

A tym razem zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami, które z pewnością zainspirują nas wszystkich do działań proekologicznych Wykłady -Forum 2020

 

Zapraszamy wszystkich: 

  • na następne Forum w przyszłym roku szkolnym wierząc głęboko, że odbędzie się już w normalnej formie wraz z konkursem.
  • na lekcje otwarte z zakresu chemii do naszych nowoczesnych pracowni chemicznych
  • na zajęcia z doradztwa zawodowego.
  • Absolwentów szkół podstawowych do wyboru naszej szkoły i kierunków technicznych

 

Organizatorzy