Przystanek szósty -Wędrówką jedną życie jest człowieka…
„Wędrówką jedną życie jest człowieka…”
Turystyka – to pasja uczniów i nauczycieli szkoły przy ul. Nadrzecznej. Wędrówki po Polsce i Europie stały się źródłem wiedzy, nowych doświadczeń, przeżyć, emocji, a także zmagań z własnymi słabościami…
Na przestrzeni sześciu dekad istnienia szkoły wiele z organizowanych wycieczek odbyło się pod znakiem ekologii. Uczniowie brali udział m.in. w Szczecińskim Ogólnopolskim Rajdzie Ekologicznym Młodzieży Szkolnej, w Rajdzie „Ekologia po angielsku i niemiecku, czyli turystyka bez granic”, w Międzynarodowych Targach Ekologicznych w Poznaniu. W ramach edukacji ekologicznej, związanej z kształceniem w Technikum Chemicznym i Technikum Ochrony Środowiska, miały miejsce wycieczki programowe, np. do Instytutu Warzywnictwa i Sadownictwa w Skierniewicach, Kopalni Węgla Brunatnego oraz elektrowni i ekologicznej oczyszczalni ścieków w Bełchatowie, zakładu produkcyjnego Grupy Ceramika Paradyż w Wielkiej Woli, stacji uzdatniania wody w Bronisławowie. Młodzież obecnego Technikum nr 6 odwiedziła w ramach projektu „Nasza Eko - pracownia” m.in. Hydropolis we Wrocławiu, a także regularnie od czterech lat uczestniczy w seminariach uczniowsko – studenckich Problemyochrony środowiska na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.
Wyjątkową rolę w szkolnej turystyce odegrały wyprawy w góry, organizowane w ramach działalności Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz Szkolnego Koła Turystyczno – Krajoznawczego. Tradycją stały się rajdy piesze w Beskid Żywiecki, Beskid Sądecki, Beskid Śląski, Beskid Makowski, Pieniny, Tatry, Karkonosze, Góry Świętokrzyskie…Górskie wędrówki to sprawdzian wytrzymałości fizycznej i okazja doskonalenia siły charakteru.
W ofercie szkoły znajdują się także wyjazdy zagraniczne ( organizowane były wycieczki do Grecji, Włoch, Wiednia, Bratysławy, na Węgry, na Litwę ), wycieczki krajoznawcze (Warszawa, Kraków, Kazimierz Dolny, Puławy, Czarnolas, Ogrodzieniec, Częstochowa, Toruń, Wrocław…) oraz wycieczki programowe w ramach edukacji teatralnej (odwiedzamy łódzkie teatry i instytucje kulturalne, jak Teatr Nowy, Teatr im. Stefana Jaracza, Teatr Powszechny, Teatr Wielki, Teatr Muzyczny, Muzeum Kinematografii, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna).
Wędrowanie ma nie tylko wymiar praktyczny. Od czasów mitycznego Odysa jest uważane za metaforę ludzkiego życia.. „Wędrówką jedną życie jest człowieka…’ – słowa kultowej piosenki Starego Dobrego Małżeństwa, autorstwa Edwarda Stachury, potwierdzają tę głęboką prawdę, a wyprawy i powroty do miejsc bliskich sercu bywają źródłem refleksji, zadumy, niepowtarzalnych wzruszeń, które staną się zapewne udziałem Absolwentów, byłych i obecnych Nauczycieli oraz Pracowników, a także Przyjaciół ZSP nr 8 w jubileuszowym 2019 roku.
Pozostaje nam tylko zaprosić wszystkich na uroczystą galę jubileuszową w mury Nadrzecznej.