Przystanek czwarty - Flirt z Melpomeną...
Przystanek czwarty - Flirt z Melpomeną…
Szkoła przy ulicy Nadrzecznej to nie tylko nauka, ale także pasja i kreatywność. Od samego początku istnienia placówki oferowano młodzieży możliwość rozwijania uzdolnień artystycznych w ramach zajęć programowych i pozalekcyjnych. Utalentowani wokaliści, instrumentaliści i aktorzy zawsze mogli realizować swoje marzenia i aspiracje.
W dwudziestowiecznej historii placówki działalność artystyczna zajmowała znaczące miejsce. W tym okresie istniały w szkole różne zespoły instrumentalne, chóry, kapele podwórkowe, zespoły folklorystyczne ( młodzi Piliczanie), a nawet kabarety. Do najwybitniejszych grup artystycznych tego okresu należy zaliczyć szkolny tercet wokalno – instrumentalny, który wziął udział w ogólnopolskim programie telewizyjnym u profesora Aleksandra Bardiniego. Wokalistka tego tercetu, Lidia Jagodzińska, na przełomie lat 70. i 80. zadebiutowała w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze i zdobyła Srebrny Samowar.
W XXI stuleciu flirt Nadrzecznej z Melpomeną zyskuje nowy wymiar. Wśród kolejnych roczników pojawiają się uzdolnieni recytatorsko i aktorsko uczniowie, którzy wspierają podtrzymujący muzyczne tradycje szkoły chór. Najważniejsze projekty sceniczne zrealizowane przez szkolnych artystów to widowiska słowno - muzyczne: A mały Chrystusczeka… (z okazji powiatowego spotkania opłatkowego pracowników oświaty), Bądź wiernyIdź (z okazji nadania szkole imienia pułkownika Stanisława Hojnowskiego), Kabaret Starszych Uczniów (z okazji jubileuszu 50 – lecia szkoły), Polska to jest wielka rzecz… (przedstawienie wystawione w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego z okazji Święta Niepodległości w 2010 roku), Pamiętajcie o ogrodach (śpiewogra prezentowana w 2014 r. podczas finału projektu Z teorii wynika EKOpraktyka dla uczniów gimnazjów powiatu tomaszowskiego), Miłosz odNowa (obraz w ramach programu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwa Szkolnego PWN w Roku Miłosza). Nowatorską formą aktywizacji i rozbudzania uczuć patriotycznych okazał się happening artystyczny Piknik Niepodległościowy, zorganizowany dla społeczności powiatu tomaszowskiego w listopadzie 2012 r.
Ostatnie lata to profesjonalna działalność szkolnego Teatru Za kurtyną, który, współpracując z Powiatowym Centrum Animacji Społecznej, co roku wystawia m. in. na deskach kina Włókniarz czy OK Tkacz spektakle premierowe dla społeczności szkolnych i mieszkańców powiatu tomaszowskiego (musicale Sen o Tomaszowie, Life is love, komedie „Ona czy nieona, Randka (nie) w ciemno, widowisko historyczne Pilecki. Pamięć dłuższa niż życie.). Wyjątkowym wydarzeniem artystycznym było przedstawienie historyczno – muzyczne Szklane domy, które uświetniło powiatowe obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W roku szklonym 2017/18 po zrealizowani niezwykłego wyzwania projektowego aktorzy Teatru Za kurtyną uzyskali tytuł Szkoły z teatrem.
„Teatr to aktywna refleksja nad samym sobą”. Te słowa niemieckiego romantyka Novalisa tłumaczą, dlaczego aktorstwo inspiruje, rozwija, uwrażliwia i ciągle fascynuje młodzież z Nadrzecznej.