Przystanek drugi - Liceum ogólnokształcące - nowe horyzonty
Liceum ogólnokształcące - nowe horyzonty
Poszukując jak najlepszych rozwiązań edukacyjnych dla społeczności lokalnej, powołano w roku 1992 Liceum Ogólnokształcące, które jako jedyna szkoła funkcjonuje przy Nadrzecznej do dzisiaj. W roku 1997 aneksem do aktu założycielskiego wprowadzono nazwę: III Liceum Ogólnokształcące.
W roku 2000 Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1, w skład, którego wchodziło III Liceum Ogólnokształcące, obrał za patrona pułkownika Stanisława Hojnowksiego – żołnierza Września, który oddał życie w obronie Tomaszowa. Od roku 2005 szkoła szczyci się sztandarem, ufundowanym przez Radę Rodziców. Postać patrona sprawia, że młodzież naszej szkoły w sposób wyjątkowy kultywuje tradycje patriotyczne. W roku 2005 III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Stanisława Hojnowskiego w Tomaszowie Mazowieckim zostało wyróżnione medalem Pro memoria za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu , przyznanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W tym samym roku placówkę wyróżniono również złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowejza opiekę nad miejscami walki i męczeństwa, przyznanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W roku 2018, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, szkoła była pomysłodawcą oraz głównym organizatorem Wielkiego Testu – 1918, konkursu popularyzującego wiedzę na temat historii Polski w latach 1768 – 1923, adresowanego do mieszkańców powiatu i przeprowadzonego pod patronatem Starosty Tomaszowskiego.
Powołanie liceum ogólnokształcącego zbiegło się z wielkim otwarciem na problematykę integracji z Unią Europejską. Od roku 2003 działa powstały przy III Liceum Ogólnokształcącym Szkolny Klub Europejski, który corocznie organizuje cieszący się niesłabnącą popularnością wśród młodzieży niegdyś Dzień Europejski, dziś Dzień Narodów oraz propaguje tematykę unijną, współpracując z instytucjami pozarządowymi. Najciekawsze przedsięwzięcia proeuropejskie to m.in. obchody Europejskiego Dnia Dziecka, symulacja obrad Parlamentu Europejskiego, nadzorowana przez pracowników Polskiej Fundacji im. R.Schumana w Warszawie czy też spotkanie z pracownikami Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Łodzi.
O możliwościach rozwoju, jakie stworzyło powołanie III Liceum Ogólnokształcącego, świadczy poszerzenie oferty edukacyjnej. Szkoła, jako jedyna publiczna placówka w mieście, oferuje naukę języka obcego nowożytnego innego niż angielski, niemiecki i rosyjski – językiem tym jest język włoski.