PODRÓŻ SENTYMENTALNA - 60-lecie Nadrzecznej
Przystanek pierwszy:
Kształcenie zawodowe – tradycja „Nadrzecznej”
Szkołę na ulicy Nadrzecznej najstarsi tomaszowianie kojarzą z przemysłem chemicznym. Placówka powstała, by kształcić kadry dla rozwijającego się w latach 60 – tych lokalnego przemysłu chemicznego. Lata 70. i 80. to kontynuacja obranej strategii i współpraca z największym wtedy zakładem Chemitex – Wistom.
Kryzys transformacyjny lat 90. nie ominął kształcenia zawodowego, ale właśnie wtedy (w 1992 r.) szkoła wystąpiła z inicjatywą otwarcia Technikum Ochrony Środowiska, co stanowiło odpowiedź na potrzeby regionu, będącego jednym z najbardziej zagrożonych pod względem ekologicznym. TOŚ, jak i powstałe na jego bazie w 2002 roku Technikum Analityki Chemicznej, okazały się strzałem w dziesiątkę!
W wyniku zmniejszającego się zainteresowania kształceniem zawodowym w połowie pierwszej dekady XXI w. zlikwidowano część szkół zawodowych.
Triumfalny powrót kształcenia zawodowego do szkoły przy ul, Nadrzecznej nastąpił w ostatnim dziesięcioleciu. Obecnie funkcjonujące Technikum nr 6, wyraźnie nawiązujące do tradycji sprzed lat, tj. Technikum Chemicznego oraz Technikum Ochrony Środowiska, oferuje kształcenie w różnorodnych specjalnościach: technika budowlanego, technika architektury krajobrazu, technika analityka czy technika urządzeń energetyki odnawialnej.
Profesjonalne kształcenie zawodowe jest wspieranie przez programy unijne (projekt nr RPLDP.11.03.01-10-0015/15 Nowoczesne szkolnictwo zawodowe w ZSP nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim oraz projekt nr RPLD.11.03.01-10-0035/17-00 Azymut na sukces –nowoczesne kształcenie zawodowe w ZSP nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim), a także środki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (projekty Nasza Eko – pracownia i Eko – pracownia biologiczna).