Tajniki oliwy z oliwek
Podczas kolejnych dni pobytu w hiszpańskiej Ubedzie uczestnicy projektu: „Ścigaj marzenia rozwoju zawodowego” odwiedzili „Olivar y Aceite” (dosłownie: gaj oliwny i oliwa). Znajduje się tam muzeum, w którym zobaczyć można jak wytwarzano oliwę z oliwek od najdawniejszych czasów, aż do chwili obecnej. Uczniowie mogli obejrzeć stare prasy napędzane pracą zwierząt i ludzi. Dla porównania wyświetlono im także film, jak aktualnie te prace wykonują maszyny w bardzo nowoczesnym zakładzie produkcyjnym , który znajduje się w Ubedzie.
Po zwiedzaniu uczniowie uczestniczyli, także w zajęciach praktycznych, które nauczyły ich jak rozpoznawać dobrą oliwę od tej słabej jakości. Na zajęciach dowiedzieli się, że w Hiszpanii obowiązuje podział rodzajów oliwy na : ekstra virgin- najlepsza, virgin, lampante (nazwa pochodzi od tego, że tej jakości oliwa zasilała lampy, mimo iż posiada wiele wartości odżywczych).
Wszyscy mogli degustować oliwę i porównać jej smaki. Oliwa ekstra virgin pachnie świeżo skoszoną trawą, lekko owocowo, szczypie w język i gardło i jest lekko gorzka. W zależności od pory zbiorów oliwek- od października do lutego- kolor oliwy może być bardzo jaskrawo zielony lub zielonozłoty, ale nigdy oliwa ekstra virgin nie powinna być klarowna. Wiedza, którą zdobyli podczas tej wycieczki przyda się zarówno grupie architektury krajobrazu, ponieważ dowiedzieli się na niej jakie warunki są optymalne dla wzrostu i prawidłowego rozwoju drzewek oliwnych, a także jak należy je przycinać i kiedy. Natomiast analitycy dowiedzieli się jaki jest skład dobrej oliwy z oliwek, który można poznać tylko w ramach badań laboratoryjnych nie gołym okiem. Była to bardzo pouczająca lekcja.