Laboratorium zdalnie?? Tak to możliwe.
Pewnie niejeden z Was zastanawia się jak przeprowadza się zajęcia laboratoryjne w nauczaniu zdalnym. Uruchomiliśmy naszą wyobraźnię i przenieśliśmy szkolne laboratorium do domu, do kuchni i łazienki. Przecież szklanka do złudzenia przypomina nam zlewkę, a łyżeczka bagietkę. W domu również mamy wiele innych przedmiotów, których odpowiedniki znajdują się w laboratorium. Zapraszamy na cykl fotoreportaży, podczas których będziemy prezentować jak Technicy Analitycy z naszej szkoły radzą sobie na zajęciach praktycznych.
Na jednej z ostatnich lekcji uczniowie klasy 1 technikum wyznaczali gęstości ciał stałych metodą bezpośrednią i pośrednią. W tym celu wykorzystali wagi kuchenne, linijki oraz wodę i miarki kuchenne do wyznaczania objętości. Pierwsza część zadania polegała na zważeniu i zmierzeniu ciała stałego o kształcie regularnym (prostopadłościanu), np. klocków i bloczków karteczek. Następnie uczniowie obliczali gęstość tych przedmiotów. Druga część była bardziej wymagająca, ponieważ wyznaczaliśmy objętość ciał o kształcie nieregularnym, korzystając z prawa Archimedesa. Uczniowie wlali do miarki odpowiednią ilość wody, a następnie zanurzyli w niej badany obiekt. Z różnicy wskazań na miarce ustalili objętość badanego przedmiotu.
Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani i z zapałem wykonywali wszystkie zadania. Na zdjęciach prezentujemy przykładowe prace uczniów z wyznaczania gęstości celulozy oraz ceramicznego jajka.