Hola ! Zaczynamy hiszpańską przygodę- mobilność II
20 uczniów klas technik analityk i architektury krajobrazu w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” organizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn„ Ścigaj marzenia rozwoju zawodowego” rozpoczęło 2 tygodniowe praktyki w pięknym mieście Ubeda pod opieką p. Agnieszki Meli i p.Jakuba Chojnackiego.
Pierwszym dniem po wylądowaniu w Maladze była niedziela, więc uczestnicy mieli czas aby zaznajomić się z okolicą i odpocząć po podróży. Pod okiem Pani Koordynator Joanny pracownika firmy Euromind udali się na wycieczkę po mieście podczas, której przewodniczka opowiedziała historię miasta oraz poinformowała, że jest ono wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco, ze względu na piękną zabudowę w renesansowym stylu. Większość zabytków znajdujących się w mieście jest autorstwa słynnego architekta Andrésa de Vandelvira. Jednym z wybitnych jego dzieł jest piękna kapliczka Sacra Capilla del Salvador znajdująca się na placu Plaza Vázquez de Molina. Na tym samym placu młodzież wraz z opiekunami zwiedziła, także el Parador - renesansowy pałac z XVI wieku. Architektura tego miejsca przypomina włoskie miasta okresu Odrodzenia, ale z dodatkiem folkloru, dawnego rzemiosła, gastronomii i andaluzyjskiej pogody ducha. Wewnątrz kryje się przepiękne patio. Ponadto zobaczyli monumentalny Szpital Santiago, znany jako "El Escorial de Andalucía", z dwoma dużymi wieżami po obu stronach fasady. Został on zbudowany w latach 1562 i 1575 jako szpital dla ubogich w stylu kościoła- panteonu i pałacu.
Ubeda to urocze kafejki, sklepiki z ceramiką, mnóstwo sklepów z lokalnymi wyrobami, które na pewno zapewnią wszystkim atrakcję w wolne dni.
Spacer po Ubedzie zakończył się na przedmieściach miasta, skąd rozpościera się piękny widok na gaje oliwne. Uczestnicy dowiedzieli się kiedy i jak zbiera się oliwki, oraz że najlepsza oliwa na świecie pochodzi właśnie z Ubedy, a prowincja Jaen w której obecnie mieszkają jest producentem aż 20% światowej produkcji oliwy z oliwek.
W poniedziałek grupy udały się na swoje pierwsze zajęcia praktyczne. Technikum analityczne do miejscowego laboratorium Agropar Análisis y Servicios gdzie pod okiem fachowców nauczyli się jak określać jakość gleby ,na której rosną oliwki. Architekci krajobrazu zostali w rezydencji, gdzie wysłuchali wykładu o kierunkach rozwoju architektury krajobrazu w Hiszpanii i ogrodach wertykalnych oraz zrobili pierwsze kroki w programie Autocad.
Już od pierwszego dnia grupa rozpoczęła kurs języka hiszpańskiego, który zakończy się ostatniego dnia egzaminem sprawdzającym.