Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Wielki Test - Zestaw XI

Czekamy na odpowiedzi pod adresem test1918@op.pl

 1. Jaką powierzchnię Polski w km 2 zajęła Austria podczas I rozbioru?
 2. Jaki polski odział nie podporządkował się rozkazowi redukcji w marcu 1794 roku?
 3. Podaj datę abdykacji Stanisława Augusta Poniatowskiego?
 4. Z jakim krajem w unii personalnej było Księstwo Warszawskie?
 5. Kto dowodził wojskami polskimi w bitwie pod Raszynem w 1809 roku?
 6. Podaj datę utworzenia Wolnomularstwa Narodowego.
 7. Kto był autorem cyklu Polonia przedstawiającego wydarzenia związane z Powstaniem Styczniowym?
 8. Jaką funkcję pełnił Wawel w XIX wieku?
 9. Podaj imię i nazwisko lekarza, który pomógł Józefowi Piłsudskiemu w ucieczce z petersburskiego szpitala w 1901 roku?
 10. Jaką nazwę od listopada 1913 roku nosiło powstałe 10 listopada 1912 roku porozumienie partii politycznych działających w Galicji?
 11. Słynny marsz kompanii kadrowej z Oleandrów pod Krakowem do zaboru rosyjskiego, mający na celu wywołanie powstania odbył się w roku …………..
 12. W którym roku miał miejsce kryzys przysięgowy?
 13. W 1917 roku powstała we Francji pod dowództwem gen. Józefa Hallera, licząca 70 tyś. żołnierzy Armia Polska nazywana: ………….
 14. Podaj imię i nazwisko pierwszego premiera odrodzonej Polski.
 15. Kto wypowiedział w wiedeńskim parlamencie słowa: "9 lutego (przyp. - 1918r.) zgasła gwiazda Habsburgów na polskim firmamencie”?
 16. Podaj imię i nazwisko wybitnego polskiego pianisty, który wywarł duży wpływ na decyzję Prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona o umieszczeniu w orędziu do Kongresu 8 stycznia 1918 roku punktu 13 poświęconego przyszłemu państwu polskiemu.
 17. Ilu izbowy był Sejm Ustawodawczy wybrany w 1919 roku
 18. Podaj imię i nazwisko autora poniższej wypowiedzi:
"Zawsze byłem stronnikiem polskiej idei, nawet wtedy, gdy moje sympatie opierały się wyłącznie na instynkcie (…) Moja instynktowna sympatia do Polski zrodziła się pod wpływem ciągłych oskarżeń miotanych przeciwko niej; i – rzec mogę – wyrobiłem sobie sąd o Polsce na podstawie jej nieprzyjaciół. Doszedłem mianowicie do niezawodnego wniosku, że nieprzyjaciele Polski są prawie zawsze nieprzyjaciółmi wielkoduszności i męstwa. Ilekroć zdarzało mi się spotkać osobnika o niewolniczej duszy, uprawiającego lichwę i kult terroru, grzęznącego przy tym w bagnie materialistycznej polityki, tylekroć odkrywałem w tym osobniku, obok powyższych właściwości, namiętną nienawiść do Polski. Nauczyłem się oceniać ją na podstawie tych nienawistnych sądów – i metoda okazała się niezawodną.”