Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Wielki Test - Zestaw XI

Czekamy na odpowiedzi pod adresem test1918@op.pl

 1. Jaką powierzchnię Polski w km 2 zajęła Austria podczas I rozbioru?
 2. Jaki polski odział nie podporządkował się rozkazowi redukcji w marcu 1794 roku?
 3. Podaj datę abdykacji Stanisława Augusta Poniatowskiego?
 4. Z jakim krajem w unii personalnej było Księstwo Warszawskie?
 5. Kto dowodził wojskami polskimi w bitwie pod Raszynem w 1809 roku?
 6. Podaj datę utworzenia Wolnomularstwa Narodowego.
 7. Kto był autorem cyklu Polonia przedstawiającego wydarzenia związane z Powstaniem Styczniowym?
 8. Jaką funkcję pełnił Wawel w XIX wieku?
 9. Podaj imię i nazwisko lekarza, który pomógł Józefowi Piłsudskiemu w ucieczce z petersburskiego szpitala w 1901 roku?
 10. Jaką nazwę od listopada 1913 roku nosiło powstałe 10 listopada 1912 roku porozumienie partii politycznych działających w Galicji?
 11. Słynny marsz kompanii kadrowej z Oleandrów pod Krakowem do zaboru rosyjskiego, mający na celu wywołanie powstania odbył się w roku …………..
 12. W którym roku miał miejsce kryzys przysięgowy?
 13. W 1917 roku powstała we Francji pod dowództwem gen. Józefa Hallera, licząca 70 tyś. żołnierzy Armia Polska nazywana: ………….
 14. Podaj imię i nazwisko pierwszego premiera odrodzonej Polski.
 15. Kto wypowiedział w wiedeńskim parlamencie słowa: "9 lutego (przyp. - 1918r.) zgasła gwiazda Habsburgów na polskim firmamencie”?
 16. Podaj imię i nazwisko wybitnego polskiego pianisty, który wywarł duży wpływ na decyzję Prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona o umieszczeniu w orędziu do Kongresu 8 stycznia 1918 roku punktu 13 poświęconego przyszłemu państwu polskiemu.
 17. Ilu izbowy był Sejm Ustawodawczy wybrany w 1919 roku
 18. Podaj imię i nazwisko autora poniższej wypowiedzi:
"Zawsze byłem stronnikiem polskiej idei, nawet wtedy, gdy moje sympatie opierały się wyłącznie na instynkcie (…) Moja instynktowna sympatia do Polski zrodziła się pod wpływem ciągłych oskarżeń miotanych przeciwko niej; i – rzec mogę – wyrobiłem sobie sąd o Polsce na podstawie jej nieprzyjaciół. Doszedłem mianowicie do niezawodnego wniosku, że nieprzyjaciele Polski są prawie zawsze nieprzyjaciółmi wielkoduszności i męstwa. Ilekroć zdarzało mi się spotkać osobnika o niewolniczej duszy, uprawiającego lichwę i kult terroru, grzęznącego przy tym w bagnie materialistycznej polityki, tylekroć odkrywałem w tym osobniku, obok powyższych właściwości, namiętną nienawiść do Polski. Nauczyłem się oceniać ją na podstawie tych nienawistnych sądów – i metoda okazała się niezawodną.”