Światowy Dzień bez Papierosa
31 maja obchodzimy święto, które jest okazją do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.
Światowy Dzień Bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Dotyczy to ludzi na całym świecie, bo jak wyliczają specjaliści WHO po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób na całym globie. Corocznie WHO dąży do zwrócenia uwagi społeczeństwa na skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne palenia papierosów. Tytoń powoduje każdego roku 8 milionów zgonów. Czy to skłoni nas do rozstania
z nałogiem?Rzucenie palenia może być trudne, ale istnieje wiele powodów, dla których warto rzucić palenie.
Oto niektóre korzyści z rzucenia palenia:
- już po 20 minutach rzucenia palenia Twoje tętno spada,
- w ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normy,
- w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i poprawia się czynność płuc,
- w ciągu 1-9 miesięcy kaszel i duszności ustępują,
- w ciągu 5-15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej,
- w ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o połowę niższa niż wśród palaczy,
- w ciągu 15 lat ryzyko choroby serca jest takie, jak u niepalących,
31 maja 2023 r. WHO i mistrzowie zdrowia publicznego na całym świecie spotkają się, aby świętować Światowy Dzień Bez Papierosa (WNTD). Tegoroczny temat brzmi: "Potrzebujemy żywności, a nie tytoniu". Globalna kampania 2023 ma na celu podniesienie świadomości na temat alternatywnych rozwiązań produkcji roślinnej i możliwości marketingowych dla plantatorów tytoniu oraz zachęcanie ich do uprawy zrównoważonych, pożywnych upraw.