Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego 1999 roku UNESCO ustanowiło wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Po raz pierwszy obchodzono je w roku 2000, zatem tegoroczne wydarzenie odbywa się po raz 21.
Na potrzebę pielęgnowania rodzimego języka zwrócił uwagę Mikołaj Rej. Ten renesansowy twórca jako pierwszy pisał wyłącznie w języku ojczystym. Zasłynął w świadomości Polaków jako autor sentencji: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Podkreślał więc, że należy odejść od powszechnego w epoce renesansu pisania w języku łacińskim.
Co ciekawe, w powyższym cytacie pojawia się wyraz „gęsi”. Nie jest to jednak rzeczownik odnoszący się do gatunku ptaków i wcale nie nazywa Rej Polaków gęśmi J
Słowo „gęsi” to przymiotnik odnoszący się do rzeczownika „język”.” Rej mówi, że Polacy mają swój język i w związku z tym nie muszą się posługiwać językiem „gęsim”, czyli łaciną, bo dźwięk tego języka kojarzył mu się właśnie z gęganiem”.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina, że nasz język jest niezwykle bogaty, różnorodny, jest tworzywem rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Biblioteka szkolna, w imieniu wszystkich nauczycieli, serdecznie zaprasza uczniów ZSP nr 8 do udziału w konkursie. Szczegółowe informacje odnajdziecie w wiadomości wysłanej za pośrednictwem dziennika elektronicznego.