85. rocznica śmierci płk. Stanisława Hojnowskiego – patrona III LO
W piątek, 6 września 2024 r., w Kościele NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego 13/19 miała miejsce ważna dla naszej szkolnej społeczności uroczystość związana z odsłonięciem
w Kaplicy Pamięci Narodowej tablicy memoratywnej pułkownika Stanisława Hojnowskiego, dowódcy 45. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych, patrona III Liceum Ogólnokształcącego.
Szkoła otrzymała to zaszczytne miano na mocy Uchwały Nr XXII/162/2000 Rady Powiatu
w Tomaszowie Mazowieckim z dnia 31 sierpnia 2000 roku.
Organizatorami wydarzenia byli: pan Karol Piskorski, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, ks. kan. Zygmunt Nitecki, Proboszcz Parafii NMP Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim oraz Rada Klubu Gazety Polskiej Tomaszów Mazowiecki II im. płk. Stanisława Hojnowskiego.
Uroczystość poprzedzona była Mszą Świętą w intencji naszego patrona oraz żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. polegli w obronie Tomaszowa Mazowieckiego.
Uczestniczyli w niej uczniowie klas licealnych wraz z wychowawcami, Dyrekcja ZSP nr 8, nauczyciele i zaproszeni Goście, którzy swoją obecnością uczcili pamięć bohatera naszej szkoły.
Stanisław Hojnowski stanął na czele 45. pułku piechoty z Równego na Wołyniu w końcu 1935 r. i dowodził nim aż do września 1939 r., awansując w 1938 r. do stopnia pułkownika.
We wrześniu 1939 w Tomaszowie Mazowieckim, podczas przejścia ulicą Warszawską, 45. Pułk został ostrzelany przez Niemców, co doprowadziło do rozproszenia żołnierzy i dezorganizacji oddziału. Część żołnierzy, małymi grupkami, przedostała się w stronę lasów spalskich, pozostali wraz ze swoim dowódcą, ostrzeliwani przez żołnierzy Wehrmachtu i niemieckich dywersantów nie mieli możliwości opuszczenia miasta, stawiali wrogowi opór przez kilka godzin.
Stanisław Hojnowski poległ nocą z 6 na 7 września 1939 r. z ponad setką swoich żołnierzy na ulicy Warszawskiej w Tomaszowie Mazowieckim, na wysokości ówczesnego Gimnazjum nr 2 (obecnie Szkoły Katolickiej przy ul. Warszawskiej). Polegli pochowani zostali na tomaszowskim cmentarzu wojennym przy ul. Smutnej.