22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi
Pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi zostały zorganizowane w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych i obecnie święto to obchodzone jest prawie w 200 państwach m.in. w Polsce. Przypomina ono o konieczności dbania o najbliższe środowisko. Organizowane są wtedy wydarzenia mające na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenia powietrza, gleby czy globalne ocieplenie.
Tegorocznym motywem przewodnim święta jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.
Co możemy zrobić dla naszej planety?
Ostatnio coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy “zero odpadów”, „zero marnowania”. Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.
Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:
- odmawiaj (refuse),
- ograniczaj (reduce),
- wykorzystaj ponownie (reuse),
- recyklinguj (recycle),
- kompostuj (rot).
Tak naprawdę każdy z nas może zadbać o dobro naszej Matki Ziemi. Jeśli więc zadajesz sobie pytania: „Czy ja mogę coś zrobić dla Ziemi? Czy mój mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń?”, odpowiedź brzmi "tak, tak i jeszcze raz tak". Jeśli każdy z nas robiłby dla planety jedną małą rzecz dziennie, byłoby to odczuwalne na całej Ziemi.
Oto kilka przykładów, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:
- Zaplanujmy dzień bez samochodu. Gdy tylko jest to możliwe zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.
- Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać.
- Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
- Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat.
- Oszczędzajmy wodę i energię.
Zastanów się więc i Ty, co możesz zrobić dla swojej planety. Każdy Twój gest ma znaczenie. Pamiętaj, że Dzień Ziemi to jej imieniny, ale powinieneś o nią dbać przez cały rok. Ziemia woła o pomoc. Do dzieła!