Edukacja historyczna 2010/2011

W roku szkolnym 2010/2011 młodzież III Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim wzięła udział w IV edycji Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia.”

Logo_losyZawody rozgrywane były czterostopniowo: – zawody szkolne – wewnętrzne kwalifikacje szkolne, które odbyły się 19 listopada 2010., – zawody I stopnia – międzyszkolne (rejonowe), organizowane w delegaturach kuratoriów i ich oddziałach zamiejscowych. Termin zawodów – 14 stycznia 2011 r., – zawody II stopnia – wojewódzkie, organizowane w kuratoriach oświaty. Termin zawodów– 11 marca 2011 r., – zawody III stopnia – centralne, połączone z ćwiczeniami praktycznymi w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie w 2 – 4 czerwca 2011 r. W eliminacjach szkolnych wzięło udział sześć osób: – Damian Goworek – opiekun Piotr Dębicki – Dominika Kasprzycka – opiekun Piotr Dębicki – Wojciech Rytych – opiekun Grażyna Góralczyk – Mateusz Sadłecki – opiekun Grażyna Góralczyk – Dawid Trojak – opiekun Grażyna Góralczyk – Aleksandra Wolska – opiekun Piotr Dębicki. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się: – Damian Goworek – klasa IId – Wojciech Rytych – klasa IIa – Mateusz Sadłecki – klasa IIa.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się uczeń Mateusz Sadłecki, który uzyskał wynik umożliwiający mu udział w zawodach na szczeblu centralym. W rywalizacji III stopnia Mateusz Sadłecki zdobył 35 pozycję w kraju uzyskując tytuł laureata Olimpiady.


15 czerwca 2011

archiwum1W tym dniu, w Tomaszów Maz. młodzież naszej szkoły wzięła udział w konferencji naukowej „Karty z dziejów ustroju Polski… W 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja”. Obradom przewodniczył dr Tomasz Matuszak (dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim). Następnie mgr Maciej Hubka wygłosił referat pt. „Konstytucja 3 Maja – Między tradycją i nowoczesnością” a dr Tomasz Matuszak referat pt. „Źródła do dziejów parlamentaryzmu w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim”. Dyskusję prowadził mgr Maciej Hubka, który również odpowiadał na pytania audytorium.


25 marca 2011

W tym dniu było wyjście na film pod tytułem „Czarny czwartek, czyli Janek Wiśniewski padł”. Do kina mogły iść całe klasy, więc frekwencja była bardzo duża. Była to jedna z największych i najbardziej oczekiwanych polskich produkcji od czasu filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. W przejmującym obrazie, porównywanym do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem „Krwawej niedzieli” Paula Greengrassa, Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja. Warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z „U Pana Boga za miedzą” Michała Kowalskiego. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc („Śluby panieńskie”). „Balladę o Janku Wiśniewskim” – porywający motyw przewodni do „Czarnego czwartku” – zaśpiewał Kazik Staszewski.


11_02_10_02mundur10 lutego 2011

Tego dnia uczniowie klas III A i III C pod opieką p. Piotra Dębickiego wzięli udział w prelekcji, która miała miejsce w Muzeum Miejskim w Tomaszowie Mazowieckim. Wystawa przygotowana przez tomasowskie muzeum przedstawiała uzbrojenie, umundurowanie oraz pamiątki z II wojny światowej 1939-1945. Obecność naszych uczniów świadczy o ich potrzebie kultywowania pamięci historycznej. Tego dnia młodzież na zaproszenie tomaszowskiego MDK-u obejrzała wystawę pt. „Zagłada żydowskich miasteczek”. Tematycznie została ona poświęcona tomaszowskim Żydom.


3 grudnia 2010

Młodzież III LO wzięła udział w warsztatach historycznych w oparciu o film Andrzeja Wajdy „Katyń”, który odbył się w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Warsztaty prowadził dr Paweł Kowalski z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi. Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem młodzież.


a28 listopada 2010

Społeczne i wojskowe aspekty „Wielkiej Wojny” 1914-1918. W dniu 8 listopada 2010r. o godzinie 9:00 zostały rozpoczęte obrady na temat Wielkiej Wojny.

W spotkaniu jako pierwszy głos zabrał mgr Maciej Hubka. Mówił on o sztuce wojennej stron walczących na froncie wschodnim w I wojnie światowej. Następnie przemówił Dominik Trojak, nawiązał on do bitwy pod Łodzią z 1914r. Mgr Piotr Baranowski opowiedział o losach Stefana Roweckiego w okresie 1914-1918r., a mgr Henryk Ciupiński przedstawił manifestacje patriotyczne mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Zarys problematyki scalania cmentarzy pierwszowojennych wygłosił mgr Łukasz Politański. W spotkaniu wzięli udział również dr Tomasz Matuszczak, prof. UŁ dr hab. Jolanta Daszyńska, dr hab. Marek Dudkiewicz, dr Aleksy Piasta i mgr Michał Ordak. Obradom towarzyszyły ciekawe dyskusje gości. Organizatorem konferencji naukowej było Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oddział w Tomaszowie Mazowieckim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.


27 października 2010

Młodzież III LO wzięła udział w otwarciu wystawy ,,Zbrodnia katyńska” opracowanej przez Instytut Pamięci Narodowej- Oddział Łódź, która odbyła się w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. W trakcie spotkania prelekcję wygłosił komisarz wystawy dr Paweł Kowalski.


5 października 2010

W tym dniu, na zaproszenie Młodzieżowego Domu Kultury, dziesięcioosobowa grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunem – p. Grażyną Góralczyk uczestniczyła w warsztatach metodycznych związanych tematycznie z Powstaniem Warszawskim. Wśród naszych uczniów obecni byli: Paulina Lipowska, Dagmara Jabłoński, Łukasz Migowski, Krzysztof Mirowski, Krzysztof Twardoń, Konrad Lewkowski, Anna Koziorowska, Marlena Pilarska, Mateusz Sadłecki, Dawid Trojak. Warsztaty zostały poprowadzone przez dr. Karola Mazura, który pełni funkcję kierownika Sekcji Dydaktycznej Muzeum Powstania Warszawskiego.


13 września 2010

Klasa I C pod opieką p. Alicji Łaskiej i p. Grażyny Góralczyk zwiedzała wystawę pt.”Rodzina Ostrowskich i miasto Tomaszów Mazowiecki w dobie Powstania Listopadowego”, która została przygotowana przez w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim. Wystawa została zaprezentowana na okoliczność obchodów 180 rocznicy nadania praw miejskich, które miało miejsce 6 lipca 1830 roku. Kilka miesięcy później wybuchło Powstanie Listopadowe, w którym niezwykle chlubny udział wzięła niemal cała rodzina Ostrowskich, o czym mówi wspomniana wystawa. Eksponaty prezentowane na wystawie „Rodzina Ostrowskich i miasto Tomaszów Mazowiecki w dobie Powstania Listopadowego” dokumentują rozwój Tomaszowa, jako dużego ośrodka przemysłowego z lat 1820 – 1831, działalność gospodarczą, polityczną i wojskową tomaszowskiego dziedzica Antoniego hr. Ostrowskiego, oraz udział tomaszowian w Powstaniu Listopadowym. Wystawa zorganizowana została w oparciu o zbiory działu historyczno-numizmatycznego Muzeum, a także eksponaty i archiwalia z kolekcji: Rodziny Ostrowskich, Parafii p.w. św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Maz., Biblioteki Sejmowej w Warszawie, Archiwum Państwowego w Piotrkowie Tryb. oddział w Tomaszowie Maz., Muzeum w Piotrkowie Tryb., tomaszowskich Kolekcjonerów.