Przedwiośnie lekturą Narodowego Czytania 2018

Przedwiośnie lekturą Narodowego Czytania 2018

Narodowe Czytanie to inicjatywa której celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Tegoroczna akcja Narodowe Czytanie cieszyła się wielką popularnością wśród mieszkańców naszego miasta. Uczniowie klasy II b naszej szkoły wraz z wychowawcą włączyli się do tej pięknej inicjatywy. Odczytali wybrane fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na uwagę zasługuje interesująca interpretacja fragmentów powieści w wykonaniu Zuzanny Widulińskiej, Anny Pająk oraz Zuzanny Miedzińskiej.

Nie bez powodu, w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości na książkę akcji Narodowego Czytania wybrano„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
Jest to powieść „pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi”. – Powieść niezwykle ciekawa, niezwykle obrazująca takie specyficzne polskie losy. To powieść, która prowadzi nas poprzez traumatyczne przeżycia wojenne daleko od granic, nad Morzem Kaspijskim w Baku, gdzie dorasta bohater tej powieści Cezary Baryka, gdzie jego ojciec Seweryn Baryka gdzieś daleko walczy w I wojnie światowej; gdzie umiera matka na skutek przeżyć wojennych i wszystkiego co ją spotkało – powiedział pan prezydent Andrzej Duda.

Cieszymy się ze po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się w ideę propagowania wielkiej polskiej literatury.

A. Kowalska

Podobne