Teatr „Za kurtyną” w hołdzie płk. Witoldowi Pileckiemu

Teatr „Za kurtyną” w hołdzie płk. Witoldowi Pileckiemu

Młodzież ZSP nr 8, skupiona wokół teatru „Za kurtyną” , działającego w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, przygotowała spektakl pt. „Pamięć dłuższa niż życie”. Było to przedstawienie wystawione 10 stycznia 2018 r., towarzyszące Uroczystości Nadania Imienia płk. Witolda Pileckiego PCAS. Autorski scenariusz, powstały na kanwie wielu dostępnych obecnie źródeł, opracowały Monika Migała i Izabela Szymańska.

Cały proces przygotowań scenariusza, a później spektaklu był wielkim przeżyciem dla całej grupy, gdyż życiorys pułkownika pełen jest zawiłych historii, trudnych wyborów, dramatycznych wydarzeń.

Witold Pilecki żył w trudnych czasach, szybko się w nich dorastało i brało odpowiedzialność za własne życie. Brał udział w Bitwie Warszawskiej. W 1940 roku podjął decyzję, że dostanie się do Auschwitz.Spędził tam 947 dni. Założył tajną organizację pod nazwą Związek Organizacji Wojskowej, a także informował, że Auschwitz nie jest zwykłym miejscem odosobnienia, ale wielkim obozem zagłady.

Po wojnie nie zaakceptował komunistycznej rzeczywistości. 8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB. W pokazowym procesie, skazany na karę śmierci, wielokrotnie torturowany i katowany w więzieniu na ul. Rakowieciej w Warszawie. Niezwykle dramatyczne słowa, wypowiedziane przez płk. Pileckiego obrazują, że przeżył prawdziwe piekło: „Ja już żyć nie mogę. Mnie wykończono. Bo Oświęcim to była igraszka”.

W spektaklu pt. „Pamięć dłuższa niż życie” zagrali: Szymon Kazimierski, Ela Rudzka, Szymon Pietruszczak, Bartosz Łyś, Aniela Bezat, Kaja Kołodziejska, Aleksandra Wojtaszek, Julia Świerkowska, Oliwia Majewska,Dawid Reszka, Kacper Wilk, Bartłomiej Wilk, Robert Karliński, Wiktor Weprzędz (obsługa techniczna).

Są to ludzie pełni pasji, zaangażowania. Podczas zajęć wykazali się niezwykłą dojrzałością, ciałem i duchem pracowali, by wypaść jak najlepiej, za co serdecznie dziękują instruktorzy oraz dyrekcja ZSP nr 8 i Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim

Podobne