Les Miserables – musical wszech czasów

Les Miserables – musical wszech czasów

 

W dniu 1 grudnia 2017 r. uczniowie ZSP nr 8 (III TA, III B, II TA, I A) odwiedzili  Teatr Muzyczny w Łodzi, aby ponownie przeżyć przygodę z musicalem i spotkanie z wybitnym dziełem literackim. Warto bowiem przypomnieć, że młodzież z klas III TA i III B obejrzała rok temu (17 listopada 2016 r.) w łódzkim Teatrze Muzycznym  musical pt. Człowiek z La Manchy na podstawie powieści Miguela de Cervantesa  Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy. Tym razem trzecioklasiści zaprosili w muzyczną podróż młodszych kolegów i koleżanki z klas I A i II TA.

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym projekcie artystycznym, jakim było wystawienie przez Teatr Muzyczny w Łodzi w porozumieniu Music Theatre International (Europe) i Cameron Mackintosh LTD światowej sławy musicalu Alaina Boublila i Claude’a – Michela Schönberga pt. Les Miserables, który jest adaptacją  Nędzników, arcydzieła powieściowego Wiktora Hugo.

Dramatyczne losy bohaterów Les Miserables rozgrywają się na tle burzliwego okresu francuskiej historii, powstania republikanów w Paryżu w 1832 r. Skazany za kradzież chleba, Jean Valjean, ścigany przez bezkompromisowego inspektora Javerta, doświadcza na wolności duchowej przemiany. Rozpoczyna nowe życie, opiekuje się osieroconą dziewczynką, ale nie może uciec od przeszłości .

Les Miserables to poruszająca opowieść  o walce z nędzą i wykluczeniem, pragnieniu sprawiedliwości społecznej, o sile miłości i miłosierdzia, o potędze przebaczenia, które każdemu daje drugą szansę….

Widowisko wywarło na wszystkich silne wrażenie nie tylko dzięki emocjonalnemu przekazowi, talentom solistów, artystów chóru, baletu, orkiestry, ale również dzięki nowatorskim rozwiązaniom scenicznym, jak wykorzystanie  obok tradycyjnej scenografii projekcji multimedialnych, mappingu, reżyserii światła , efektów pirotechnicznych.

Les Miserables to musical wszech czasów. Niemal wszystkie piosenki stały się przebojami, a szczególnej sławy przysporzył mu występ Susan Boyle, gospodyni domowej ze Szkocji, która swoim wykonaniem  I Dreamed a Dream (Wyśniłam sen) w 2009 roku oczarowała jury  i publiczność brytyjskiej edycji programu Mam talent.

Wrażenia, emocje, dyskusje…. – znalazły wyraz i dopełnienie w foyer teatru, gdzie zaprezentowano ekspozycje, przybliżające tło historyczne Nędzników Wiktora Hugo i etapy pracy nad widowiskiem  oraz w gościnnej Kawiarni muzycznej łódzkiej operetki.

Opiekę nad młodzieżą sprawowały: pani  Beata Węglińska, pani Joanna Kosior oraz pani Katarzyna Matuszewska, przewodnicząca Rady Rodziców klasy III TA.

 

Tekst : Beata Węglińska.                                       

Zdjęcia: Adrianna Ornafa (III TA)  

Podobne

Wieczór poezji

Wieczór poezji

W ubiegłym tygodniu uczennice naszej szkoły wystąpiły