Film inny niż wszystkie – I B  z Vincentem van Goghem

Film inny niż wszystkie – I B z Vincentem van Goghem

W minionym tygodniu mieliśmy przyjemność obejrzeć film pt.:”Twój Vincent”. Ta polsko-brytyjska produkcja wyreżyserowana została przez Dorotę Kobielę i Hugha Welchmana opowiada o życiu i okolicznościach śmierci Vincenta van Gogha – słynnego holenderskiego malarza, który popełnił samobójstwo. Dlaczego to zrobił? To będzie próbował ustalić Armand Roulin – syn naczelnika poczty, zaprzyjaźnionego z van Goghem. Chodziło o dostarczenie ostatniego listu artysty do jego brata Theo. Okazało się jednak, że i ten już nie żyje. Co zrobić z korespondencją? Armand, chcąc nie chcąc, wyrusza szlakiem ostatnich dni malarza i powoli zaczyna odtwarzać ostatnie godziny jego życia.
Film ten jest ubranym w animację kryminałem, który zachwyca od pierwszego do ostatniego kadru. A jednocześnie jest to bardzo przekonujący portret samego van Gogha – człowieka nie do końca pewnego siebie, wycofanego, skupionego na swojej pracy, a także szukającego szczęścia oraz (może nie wprost) pieniędzy, by móc samodzielnie egzystować.
Dzieło przykuwa uwagę głównie za sprawą hipnotyzującego i magicznego widoku, jakiego mogliśmy doświadczyć podczas oglądania. Udało się doprowadzić do ekranowego „ożywienia” niemal setki obrazów van Gogha. Film składa się z ponad 65 tysięcy klatek, z których każda została najpierw nagrana jako klasyczna scena filmowa, następnie namalowana , przy wykorzystaniu techniki malarskiej charakterystycznej dla Vincenta, przez ponad 100 malarzy biorących udział w projekcie, a na koniec zanimowana.
Z pewnością warto było wybrać się na taką lekcję, dostarczyła nam ona wielu niezapomnianych wrażeń.

Anna Pająk
Sandra Piotrowska

Podobne