Na morze każdy może

Na morze każdy może

W ramach corocznych spotkań z podróżnikiem organizowanych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 przy ulicy Nadrzecznej 15/17, w dniu 22 marca przybył do naszej szkoły Pan Andrzej Potulski – podróżnik, żeglarz, kapitan STS Pogoria.

Pan Andrzej opowiadał zgromadzonej licznie młodzieży o tym, jak dojrzewała jego pasja. Wspominał swoje pierwsze spotkanie z żaglami, zdobywane kolejne stopnie żeglarskie, w tym ten zdobyty na akwenie Zalewu Sulejowskiego w pierwszym roku istnienia zbiornika. Wspierając się pokazem wykonanych przez siebie fotografii, mówił o kolejnych coraz dalszych wyprawach na coraz większych jachtach. Swoimi opowieściami przekonywał młodych ludzi, że warto mieć marzenia i konsekwentnie dążyć do ich realizacji. Zachęcał również do nauki języków obcych, których znajomość ułatwia kontakt i często pozwala uniknąć przykrych konsekwencji.
Pan Kapitan podkreślał, że żeglarstwo to szkoła charakterów. Praca na pokładzie, często w chłodzie czy w upale, w deszczu, a nawet podczas padającego śniegu, zmaganie się z chorobą morską szybko weryfikuje postawy. Podczas żeglugi, zwłaszcza na morzu, szczególnie liczy się bezpieczeństwo, chęć współpracy, odpowiedzialność za siebie i innych.

Wielokrotnie powtarzał, że najcenniejsze w podróżowaniu jest nie samo zwiedzanie nowych, czasem bardzo pięknych miejsc, ale możliwość spotykania i poznawania innych ludzi. Często takie przypadkowe spotkania na pokładzie jachtów bywają początkami długoletnich znajomości, a nawet zażyłych przyjaźni.

Podczas spotkania rozstrzygnięty został również konkurs wiedzy o Pogorii. Trzecie miejsce zajęła Marta Biskup – uczennica Gimnazjum nr 3, miejsce drugie przypadło Aleksandrze Rusek – uczennicy klasy III C, I miejsce zajęła Magdalena Piechota – uczennica klasy II A, która jako jedyna prawidłowo odpowiedziała na wszystkie konkursowe pytania. Wszystkim serdecznie  gratulujemy i dziękujemy za udział w spotkaniu i wzięcie udziału w konkursie. Organizatorami spotkania byli Pan Piotr Dębicki – opiekun SKTK oraz Pan Dariusz Jachimowski – opiekun SKŻ „Szkwał”.

Za poświęcony czas i ciekawe opowieści organizatorzy spotkania jeszcze raz dziękują Kapitanowi Andrzejowi Potulskiemu.

Serdeczne podziękowania kierują również do firmy Chipita Poland za ufundowanie słodkiego poczęstunku.

Dziękujemy również za przybycie na spotkanie młodzieży z Gimnazjum nr 3 wraz z opiekunką Panią Elżbietą Nowicką.

Podobne