Już na morze czas…

Już na morze czas…

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.

Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.”

Te wymowne słowa Marka Twaina są mottem trzeciego już rejsu po Morzu Śródziemnym na STS Pogoria, na który już jutro wybiorą się Tomaszowianie. W większości będą to uczniowie szkół Powiatu Tomaszowskiego. Wprawdzie worki i torby żeglarskie nie do końca jeszcze spakowane, ale myślami wielu z nas jest już na pokładzie tej pięknej trójmasztowej barkentyny. Dla większości załogi, będzie to pierwsze spotkanie z „dużymi żaglami”, a być może nawet pierwsze spotkanie z żeglarstwem. Do odbycia rejsu nie jest bowiem wymagane żadne doświadczenie żeglarskie. Liczy się jedynie dyscyplina i chęć współpracy, a przede wszystkich chęć przeżycia niezwykłej przygody.

Część załogi na pokład Pogorii wraca już po raz kolejny, ale bez wyjątku dla wszystkich rejs to ogromne przeżycie. Nocne wachty, praca na rejach czy bukszprycie, nawigowanie i sterowanie tak dużym żaglowcem, to wrażenia, które długo pozostają w pamięci. Rejs to również okazja zdobycia stażu morskiego wymaganego przy zdobywaniu kolejnych stopni żeglarskich. Wyprawa jest oczywiście również okazją do zwiedzania pięknych zakątków Europy. Podczas poprzednich rejsów dotarliśmy do urokliwego Antibes, słynnego z festiwali filmowych i alei gwiazd Cannes, słonecznej Nicei, Monte Carlo. Odwiedziliśmy porty północnej Italii: San Remo – miasto słynące z festiwali piosenki, Portovenere, Loano, Imprię, a nawet urokliwe Portofino. Byliśmy również na Korsyce. Kotwiczyliśmy w przepięknej, otoczonej górami zatoce Porto oraz cumowaliśmy w Calvi, w mieście w którym prawdopodobnie urodził się Krzysztof Kolumb.

Nowe porty, nowe przygody przed nami….

Zbliżający się rejs na Pogorii to trzecia edycja przedsięwzięcia „Tomaszowianie w rejsie na Pogorii”. Organizatorami rejsu są – Michał Kurzyk, komandor Tomaszowskiego Klubu Żeglarskiego oraz Dariusz Jachimowski – opiekun działającego w ZSP nr 8 Klubu Żeglarskiego „SZKWAŁ”.

Impreza została objęta honorowym patronatem Starosty Powiatu Tomaszowskiego – Pana Mirosława Kuklińskiego oraz Prezdenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego – Pana Marcina Witko.

Podobne