Międzynarodowy Dzień Archiwów

Międzynarodowy Dzień Archiwów

W dniu 8 czerwca 2016r. uczniowie klasy II C pod opieką p.Piotra Dębickiego wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Archiwów. Miejscem akcji, czy też „planem zdjęciowym”, była siedziba Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim, przy ul. Spalskiej 120. Tym razem osnową święta archiwów i archiwistów była szeroko rozumiana kinematografia.W programie imprezy znalazło się szereg atrakcji związanych z filmem.

Pierwszą z nich była wystawa pt. „Piotrkowskie tchnienie X Muzy”, zrealizowana przez nasze archiwum w tym roku w ramach jednego z projektów edukacyjnych. Na czterdziestu barwnych planszach ekspozycji zaprezentowano filmowe wątki historii Piotrkowa Tryb. – m.in. dzieje piotrkowskich kin, okoliczności kręcenia w mieście wielu sławnych produkcji filmowych, a także barwne plakaty filmowe.

Kolejną atrakcją były seanse filmowe. W sali popularyzacji zasobu emitowano archiwalne kroniki filmowe dotyczące dziejów regionu, przeniesione na format zapisu cyfrowego dzięki projektom digitalizacyjnym. Istotnym punktem programu była projekcja filmu pt. „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.”, opracowanego przez tomaszowskie archiwum wraz z SRH „Batalion Tomaszów”.

Wielkim zainteresowaniem uczestników naszego dnia otwartego cieszyły się warsztaty filmowe. Polegały one na próbie opracowania scenopisu do filmu historycznego. Przy pomocy archiwistów przebranych w kostiumy filmowe młodzi miłośnicy kina starali się zaplanować zarówno rekwizyty i choreografię, jak również skonstruować dialogi i sporządzić didaskalia do opracowywanej sceny. Propozycje tematyczne dotyczyły zarówno zagadnień militarnych (m.in. powstanie styczniowe 1863 r., czy Kampania Polska 1939 r.), jak i scen z życia codziennego (np. komitet kolejkowy w PRL, czy epizod ze stacji kolejowej Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej z połowy XIX w.).

 

Podobne