Projekt „Bliżej teatru”

Projekt „Bliżej teatru”

„Jeśli nic nie umiesz, zostań aktorem…”

Tym paradoksalnym stwierdzeniem aktor Teatru Powszechnego, odtwórca brawurowej roli Stanleya w przedstawieniu „Mayday2” rozpoczął lekcję teatralną dla młodzieży klasy II A i I TB.
Jednakże krótki komentarz do tej pozornie zabawnej wypowiedzi nie pozostawił żadnych wątpliwości, że przygotowanie do egzaminu w łódzkiej filmówce to zadanie wymagające ogromnej pracy, siły charakteru i charyzmy.
Przykuwający uwagę widowni kreacją na scenie pan Andrzej Jakubas zahipnotyzował na kilkadziesiąt minut naszych uczniów, którzy za sprawą zdumiewająco szybkiego środka lokomocji – własnej fantazji” – przenosili się w coraz to inne rejony teatru.

Zasłuchana młodzież (rzadki przecież widok) obserwowała oczami wyobraźni egzamin do szkoły teatralnej, poznawała sposób na nienaganną dykcję i zrozumiała, że komedia śmieszy do łez widownię, a od aktora wymaga ogromnej koncentracji.

Druga część spotkania poświęcona była historii niezwykłej, łódzkiej kurtyny, pracy znanego artysty Piotra Naliwajki. W swoim unikatowym obrazie „Zdumiewająco nieprzemysłowym duchu” stworzył on wizerunek Łodzi połączony ze scenami alegorycznymi, które pan Andrzej Jakubas wyjaśniał młodzieży. Lekcja miała tym samym dodatkowy atut – przypomniała pojęcie alegorii.

Rozbawieni pokrętnymi perypetiami Johna Smitha, sympatycznego taksówkarza, bigamisty, pamiętając liczne żarty, gagi z pełnej humoru farsy, wracaliśmy do Tomaszowa, myśląc o kolejnych przedstawieniach i spotkaniach w magicznym świecie teatru.

Wyjazd do Teatru Powszechnego w Łodzi  oraz lekcja z aktorem odbyła się w kilka minut po spektaklu. Była to inicjatywa zorganizowana w ramach projektu edukacyjnego „Bliżej teatru”, realizowanego przez nauczycieli ZSP nr 8.

Podobne