„Książka myśląca”  – spotkanie z Iwoną Chmielewską

„Książka myśląca” – spotkanie z Iwoną Chmielewską

W piątkowe popołudnie, 4 grudnia 2015 r., uczniowie klas I TA, II C, III A poświęcili swój wolny czas na spotkanie w tomaszowskim Muzeum z panią Iwoną Chmielewską – artystką interdyscyplinarną.

Iwona Chmielewska tworzy autorskie książki obrazowe, tzw. „picturebooki” . Swoje dzieła określa jako dwuadresowe, czyli przeznaczone dla dzieci i dorosłych. W jej utworach na pierwszy plan wysuwa się obraz, który nie jest ilustracją tekstu, lecz wchodzi z nim w interakcję. Za pomocą obrazów utrzymanych w konwencji naiwnego realizmu autorka opowiada o sprawach trudnych i poważnych, jak śmierć, wojna, relacje międzyludzkie, niepełnosprawność.

Oryginalna twórczość Iwony Chmielewskiej doczekała się wielu międzynarodowych nagród. Najważniejsze z nich to „Złote Jabłko” na Biennale Ilustracji w Bratysławie oraz „ilustratorski Oscar”, czyli Bologna Ragazzi Award.

Podczas spotkania artystka zaprezentowała część bogatej kolekcji picturebooków, m.in. „Pamiętnik Blumki”, „Dwoje ludzi”, „Oczy”, „Dom Duszy”, „W kieszonce”. Kontakt z dziełami Iwony Chmielewskiej okazał się nie tylko ucztą wyobraźni, ale także przygodą intelektualną. „Książka myśląca” to w pełni uzasadniona nazwa dla picturebooków jej  autorstwa.

Opiekę nad młodzieżą sprawowały: pani Jolanta Piechota i pani Beata Węglińska.

 

Podobne