Nasze spotkania z teatrem

Nasze spotkania z teatrem

13 października uczniowie klas maturalnych III A, III B i III C pod opieką p.Adrianny Jachimowskiej, p.Izabeli Szymańskiej, p.Beaty Węglińskiej i p.Jolanty Piechoty obejrzeli w SCH „Tomy” spektakl „Żyd na beczce” przygotowany przez Teatr Lektur Szkolnych.

Reżyser Marek Tercz przygotował scenariusz, w którym uwzględnił najistotniejsze, najbardziej przemawiające do wyobraźni fakty opisane w książce Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Aktorzy musieli zmierzyć się z bardzo trudnym zadaniem – jak w zajmujący sposób zaprezentować młodej publiczności rozmowę dwóch osób o śmierci i bohaterstwie. Beata Cieślik wcieliła się w rolę niezwykle upartej reporterki, która chce przekonać Marka Edelmana do rozmowy o powstaniu w getcie warszawskim, a później próbuje uporządkować zdobyte informacje. Lech Sulimierski wykreował niesamowitą postać człowieka, który po trzydziestu latach milczenia zdecydował się powiedzieć prawdę, czasem niewygodną czy wstydliwą, o wydarzeniach z getta warszawskiego. Jego gra była bardzo ekspresywna. Jakże prawdziwe wydawały się jego wątpliwości czy dziś ktoś zechce jeszcze słuchać o czasach wojny, jego ból i rozpacz, gdy opowiadał o wydarzeniach przekraczających granice ludzkiej wytrzymałości… Cały czas trzymał widzów w napięciu, „rozmawiał” z nimi, czasem ironizował, jakby chciał pokazać, że rozumie, jak trudno nam dziś uwierzyć, że to, o czym opowiada wydarzyło się naprawdę, a nie w jakimś koszmarnym śnie.

Nie było mowy o ziewaniu czy pomrukach niezadowolenia. Gdy spektakl skończył się, siedzieliśmy nadal w bezruchu i jakże wymownym milczeniu. Wciąż tkwiliśmy w rzeczywistości getta warszawskiego wykreowanej dla nas przez aktorów. Z pewnością wszyscy zapamiętali przesłanie, by nigdy nie pozwolić na zbudowanie kolejnych „klatek dla ludzi”.

Po przedstawieniu uczniowie gratulowali aktorom występu i rozmawiali o emocjach, jakie wzbudził spektakl.

Wyjście na adaptację sceniczną książki Hanny Krall to już drugie w tym roku szkolnym nasze spotkanie z teatrem. 4 września, na zaproszenie pani Barbary Przybysz – dyrektor Ośrodka Kultury „Tkacz”, obejrzeliśmy przedstawienie „Okna czasu Tomaszowa”. Spektakl został przygotowany z okazji 185 rocznicy nadania naszemu miastu praw miejskich. Reżyser Jarosław Figura zabrał nas w podróż w czasie. Tomaszowscy aktorzy wcielili się w role takich osób związanych z Tomaszowem, jak: Tomasz Ostrowski (1735 – 1817), Antoni Ostrowski (1782 – 1845), Emilia Topas – Bernsztajnowa (1845 -1921), Jan Serafin Rode (1849 – 1915), Stefania Tuwim (1894 – 1991), Izrael Aljuche Orenbach (1920 – 1942), Edith Blau (1921 – koniec XX w.), Joanna Kulmowa (ur. 1928), Bogusław Mec (1947 – 2012) czy urodzone w 2004 r. Zuzia i Julka Kołodziejczyk. Historia pokazana z uwzględnieniem faktów opisanych przez tomaszowskie gazety i silnych emocji zawartych w piosenkach, wspomnieniach i listach wywołała niezapomniane wrażenia.

Spektakl obejrzeli uczniowie klas I A, II B, III B i III E. Opiekę sprawowały: p.Anita Drążkiewicz, p.Adrianna Jachimowska, p.Aneta Kowalska i p.Katarzyna Pfau.

Planujemy kolejne spotkania z teatrem…

IMG_2872 IMG_2868 IMG_2867 IMG_2866

Podobne