Dzień Patrona i Ślubowanie Klas I w ZSP nr 8

Dzień Patrona i Ślubowanie Klas I w ZSP nr 8

W dniu dzisiejszym w ZSP nr 8 miała miejsce podwójna uroczystość. Szkoła obchodziła dzień patrona III Liceum Ogólnokształcącego, płk. Stanisława Hojnowskiego-obrońcy Tomaszowa Maz. z września 1939r., a uczniowie klas I wzięli udział w uroczystym ślubowaniu.

Wybór daty na zorganizowanie obu uroczystości nie był przypadkowy, albowiem, to właśnie 5 października przypada 76 rocznica ostatniej bitwy regularnego wojska polskiego w Kampanii Obronnej 1939 roku – bitwy pod Kockiem.

W uroczystości wzięła udział cała społeczność uczniowska oraz zaproszeni goście: płk. Józef Suchodolski – przewodniczący Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim i kombatanci II wojny światowej ppłk.Bronisław Drozdowski i p.Zofia Biernacka. W tym szczególnym dniu szkołę odwiedzili również: pani Barbara Robak – Członek Zarządu Powiatu, pani Beata Stańczyk – Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu w Starostwie Powiatowym, pan Dariusz Kwiatkowski – dyrektor ZSP nr 1.

Na część artystyczną, złożyły się pieśni wykonane przez chór szkolny, recytacja wiersza „Słońce września” Władysława Broniewskiego i noty biograficzne dotyczące Patrona Szkoły oraz bitwy pod Kockiem. Dodatkową atrakcją było instrumentalne wykonanie najpopularniejszych piosenek żołnierskich przez zespół złożony z uczniów ZSP nr 8 i ZSP nr 1. Całość miała bardzo podniosły charakter.

Po występach artystycznych przyszedł czas na uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych naszej szkoły. Pierwszoklasiści złożyli przysięgę na sztandar.

Na koniec nastąpiły okolicznościowe przemówienia Dyrektora Szkoły, p. Tomasza Migały oraz zaproszonych gości. W swoim przemówieniu Dyrektor nawiązał do tragicznej historii Polski z okresu II wojny światowej. Zaznaczył bohaterstwo wszystkich walczących i ginących za wolność przyszłych pokoleń Polaków, podkreślając ich odwagę i postawę patriotyczną. Wskazał również na czym powinien polegać współczesny patriotyzm.

Zapytacie pewnie na czym ma polegać Wasz patriotyzm dzisiaj? Odpowiadam Wam, że Wasz patriotyzm to działania społecznikowskie. Dawajcie świadectwo swoją kulturą, pokazujcie swoją mądrość w codziennym życiu: troską o własne dobre imię, troską o dobro szkoły, szacunkiem do innych. Chłońcie wiedzę, rozwijajcie się, a w przyszłości bądźcie dumą tej szkoły i polskiego narodu.

Wystąpienie płk. Józefa Suchodolskiego pełne emocjonalnych wspomnień o tragicznej historii narodu polskiego wprowadziło zgromadzonych w stan zadumy i wzruszenia. Słowa skierowane przez panią Barbarę Robak przypomniały młodzieży o jej ważnej roli budowania społeczeństwa we współczesnym świecie.

Z wielkim entuzjazmem młodzieży spotkało się wystąpienie p. Beaty Stańczyk, która jest absolwentką szkoły przy ulicy Nadrzecznej. Pani Naczelnik wspomniała również o innych naszych absolwentach, którzy pełnią ważne i odpowiedzialne funkcje publiczne w naszym mieście.

Po części oficjalnej, miało miejsce kameralne spotkanie zaproszonych gości z Dyrektorem.

Po zakończonych uroczystościach w szkole, uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami udali się do miejsc pamięci narodowej na terenie miasta w celu złożenia kwiatów, zapalenia zniczy i oddania hołdu Polakom walczącym o wolność Ojczyzny.

 

 

Więcej zdjęć w naszej galerii TUTAJ.

Podobne

3-Majowe Święto

3-Majowe Święto

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w patriotycznych obchodach z okazji świąt majowych.…