Żołnierze Wyklęci-Pamiętamy!

Żołnierze Wyklęci-Pamiętamy!

Dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony 3 lutego 2011 roku. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.W roku największej aktywności zbrojnego podziemia-1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

 

Po raz kolejny uczniowie i uczennice III LO wzięli czynny udział w przedsięwzięciach mających na celu przywracanie pamięci o skazanych na zapomnienie bohaterach. Już w czwartek mieli okazję poznać bliżej postać płk.Witolda Pileckiego podczas prelekcji wygłoszonych przez edukatora IPN p.Sebastiana Wojtasia oraz sprawdzić swoją wiedzę z zakresu historii Polski pod okupacją niemiecką i sowiecką w latach 1939–1945. Był to pierwszy etap konkursu historycznego Gloria Victis! Życie i działalność pułkownika Witolda PileckiegoNatomiast w piątek reprezentacja III LO wzięła udział w finale konkursu Żołnierze Wyklęci-Obudźcie Polskę, który odbył się w Opocznie. Szkołę reprezentowały Kinga Dusińska II C, Amanda Lesiak i Klaudia Ziółkowska  IIB.

Pamiętamy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, a także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

Organizacja/opieka: p.Piotr Dębicki i p.Grażyna Góralczyk.

Podobne