Long Walk Expedition w III LO

Long Walk Expedition w III LO

17 stycznia 2014r. naszą szkołę na zaproszenie SKTK odwiedził podróżnik Bartosz Malinowski, który przybliżył założenia i przebieg projektu „Long Walk Expedition 1941-2010”.Jego głównym celem było ponowne pokonanie trasy ucieczki Witolda Glińskiego z łagru w Jakucku do Kalkuty i przypomnienie światu o prawdziwym bohaterze tych wydarzeń. Historia ta została opisana w bestsellerowej powieści „The Long Walk”(„Długi Marsz”) przez Sławomira Rawicza, który ją sobie przywłaszczył. W 2010r. trzej łodzianie: Filip Dróżdż, Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski odwiedzili Witolda Glińskiego i postanowili ruszyć jego śladem. Tak zaczęła się ich półroczna przygoda, podczas której przebyli Syberię, Mongolię, Chiny i Indie pokonując 8.500 tys. kilometrów. Bezpośrednie relacje w trakcie wyprawy nadawała radiowa Trójka, a film pokazała TVP 2.

Spotkanie zgromadziło ponad 200 uczniów III LO i zaproszonych gości z Gimnazjum nr 3 i 7.

W trakcie prezentacji podróżnik opowiedział o najciekawszych momentach wyprawy m.in.: o życiu w mieście na lodzie czyli Jakucku, potędze rzeki Leny i polskich śladach w tym rejonie, „świętym jeziorze” Bajkał, nielimitowanym dostępie do amunicji i broni, strażakach-spadochroniarzach, ciężkim życiu w tajdze i na stepie, przyczynach zanikania syberyjskich grup etnicznych, mongolskich    i chińskich  „autostradach”, miastach na pustyni Gobi, chińskiej okupacji Tybetu, spotkaniu z reżyserem Peterem Weirem i kulisach produkcji filmu „The Way Back” („Niepokonani”) oraz…serniku u Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Szczególne zainteresowanie zebranych wzbudziły zwyczaje kulinarne i nielegalne przekraczanie chińskich posterunków w Tybecie. Podróżnicy pokonywali je rowerami, na tzw. ,,długą”, co paradoksalnie wzbudzało aplauz strażników. W wielu miejscach traktowano ich jak lokalną sensację ponieważ nikt tam nie widział białych! Raz nawet zostali uznani za Chińczyków z innej prowincji, ponieważ miejscowi byli przekonani, że nie ma innych ludzi… niż Chińczycy.

Bartosz pytany o najcięższe chwile stwierdził, że pod koniec wyprawy wszyscy byli sobą serdecznie zmęczeni. Podkreślał, że Syberia jest w dalszym ciągu terenem, gdzie można wędrować przez wiele dni i nie spotkać żadnych  śladów bytności człowieka. Natomiast najbardziej utkwiła mu w pamięci scena, kiedy jeden z jakuckich hodowców reniferów spotkany w środku tajgi na wiadomość, że są Polakami wstał i krzyknął: ,,Jeszcze Polska nie zginęła, chłopcy!”.

Uczestnicy spotkania zobaczyli również prezentację podsumowującą działalność SKTK od 2004 roku i wysłuchali planów na przyszłość.Rozstrzygnięto też konkursy związane z ,,Long Walk…”

Najciekawsze pytanie wg. Bartosza Malinowskiego zadała Magdalena Bednarek-II A,która otrzymała karnet na tomaszowską strzelnicę .

Albumy książkowe wylosowały:

Zuzanna Bryks-I A

Karolina Bujnowska-II A

Daria Witulska-III C

Fundatorem nagród dla zwycięzców konkursów był sklep turystyczny ,,Południk 20” i LOK, a słodki poczęstunek dla młodzieży zapewniła firma ,,Chipita”. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania!

Opiekunowie SKTK: p.Piotr Dębicki i p.Dariusz Jachimowski

Podobne