Święto Niepodległości w III LO

Święto Niepodległości w III LO

Dla społeczności szkolnej III LO, podobnie jak dla wszystkich Polaków, 11 listopada to dzień wyjątkowy. Każdego roku młodzież stara się akcentować w szczególny sposób znaczenie wiedzy o przeszłości oraz kultywować tradycje narodowe. 

95 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę stała się w naszej szkole powodem cyklu imprez. Przygotowując się do tej uroczystości, młodzież liceum wzięła udział w dwóch konkursach. Pierwszy, odbywający się co roku, już na trwałe wpisany w tradycję naszej szkoły, dotyczył wiedzy o ważnych wydarzeniach historycznych, dzięki którym po 123 latach niewoli odrodziła się nowa Polska. W tej rywalizacji najlepsi okazali się: Damian Owczarek, Anna Kabała i Agata Grzyb zajmując kolejno pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

Kolejny to konkurs fotograficzny: „Moja Polska Niepodległa”, przygotowany przez uczniów klasy IIIA Aleksandra Sadowskiego i Szymona Piechnę, którym wsparcia merytorycznego udzieliła pani Grażyna Góralczyk. Konkurs przeprowadzony został po raz pierwszy. Jego efekty wskazują na to, że młodzież twórczo wykorzystała formę fotografii aranżowanej, żeby w ten wyjątkowy sposób przekazać swoja artystyczna wizję wydarzeń z 11 listopada 1918 roku oraz wykazać ich związek z teraźniejszością. Najciekawsze prace wykonane zostały przez Martę Stefaniak, Klaudię Skoneczną, Angelikę Jobczyk, Oliwię Przybysz, Martynę Bąk, Paulinę Świech, Dominika Filipczaka, Kingę Dusińską, Annę Puzio, Krzysztofa Wojtaszka.

12 listopada 2013 w szkole odbył się uroczysty apel. Autorom wyróżnionych prac konkursowych, które jednocześnie można było obejrzeć, wręczono nagrody. W trakcie wernisażu młodzież wysłuchała przygotowanego przez swoich kolegów pod kierunkiem p. Anety Kowalskiej montażu słowno – muzycznego. Na szczególny moment refleksji pozwoliło przeniesienie na papier skojarzeń zainspirowanych hasłem: „Gdy myślę Polska …” oraz dyskusja na temat pamięci i tożsamości narodowej.

Więcej zdjęć w szkolnej galerii multimediów TUTAJ.

 

 

Podobne

3-Majowe Święto

3-Majowe Święto

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w patriotycznych obchodach z okazji świąt majowych.…